Zarządzanie projektami z wirtualnej perspektywy

Zdalne zarządzanie projektami to przyszłość – o tym powinien wiedzieć każdy doświadczony mentor. Wnioski, które wynikają z realizacji z niniejszego kursu to współpraca i kreatywność. To zdecydowanie najważniejsze elementy niezbędne do skutecznego zarządzania projektem lub firmą. Ważna jest również efektywna komunikacja, która uzupełni model zarządzania. W tym dziale dowiesz się czym jest zdalne zarządzanie projektami i jak zapewnić jego skuteczne wdrożenie i integrację w firmie

Czym jest zdalne zarządzanie projektami?

Zdalne zarządzanie projektami to proces, w którym zarządza się za pośrednictwem wirtualnych zespołów. Niezależnie od ich lokalizacji zespoły muszą mieć właściwie przydzielone zadania, a ich praca musi być monitorowana i śledzona, aby zapewnić jej wykonanie w zgodzie z założonym harmonogramem. Ponieważ coraz więcej zespołów pracuje w domu, zarządzanie projektami wirtualnymi stało się bardziej zdefiniowane.

Chociaż podstawy pozostają podobne, takie jak cykl trwania projektu i różne elementy kontroli każdego jego aspektu, istnieje jednak znacząca różnica między jej tradycyjnym zarządzaniem. Zarządzane zespoły nie są zgromadzone w jednym miejscu, ale rozrzucone po czterech zakątkach świata. Brak fizycznego kontaktu z zespołem stwarza nowe przeszkody, które muszą pokonać kierownicy projektów.

Tworzenie zdalnego środowiska korporacyjnego do zarządzania projektami pozwala wykorzystać różnorodność talentów i umiejętności, które pomagają w rozwoju i sukcesie firmy. Coraz więcej firm, zwłaszcza małych, otwiera swoje drzwi na możliwość pozyskania członków zespołów z różnych odległych części kraju lub Świata. Jeśli pracodawcom uda się kierować, delegować zadania, prowadzić spotkania i nadzorować ludzi, gdziekolwiek się znajdują – a ma to już miejsce, zdalne zarządzanie projektami jest niewątpliwie przyszłością.